انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

آخـریــن مطالب

هشت روش اصلی بستن دیاستم-دکتر سعید نعمتی

هشت روش اصلی بستن دیاستم-دکتر سعید نعمتی

 هشت روش اصلی بستن دیاستم

در این مبحث به ارائه هشت روش اصلی جهت بستن فواصل بین دندانی اشاره می‌شود هر روش مرحله به مرحله با اسلاید آموزش داده شده و محاسن و معایب هر روش ذکر می شود و در اصلاح معایب روش دیگری ارائه می‌شود تا اشکالات روش قبل را پوشش دهد. هر روش اصلی دارای زیرگروهی جهت رفع اشکال می باشد و در نهایت جمعاً حدود ۱۲ روش ارائه می شود. مسئله مهم تر ایجاد بینش و نگرش درست در راستای بستن فواصل است زیرا همان طوری که مشخص است بستن فاصله ها به معنای اضافه کردن به سطوح پروکزیمال است که باید با ایجاد ایلوژن کاری کرد که دندان علیرغم اضافه شدن عرض آن پهن تر به نظر نرسد. از سوی دیگر تشخیص علت فاصله و اتیولوژی آن نیز در ابتدای مبحث عنوان می‌شود زیرا که عدم شناسایی علت وجود فاصله می‌تواند باعث شکست در طرح درمان و نارضایتی بیمار و دندانپزشک گردد. از طرف دیگر با اشاره به چگونگی  Pupilla Managementیا پاپی بین دندانی در ایجاد شکل مناسب و پرهیز از ایجاد مثلث تاریک در بین دندان ها روشی درست جهت نیل به اهداف زیبایی در دندان های قدامی ارائه خواهد شد.

ادامه مطلب

قبل از دانستن این 12 نکته از ادهزیوها استفاده نکنید!- دکتر نازنین زینب گرشاسب زاده

قبل از دانستن این 12 نکته از ادهزیوها استفاده نکنید!- دکتر نازنین زینب گرشاسب زاده

قبل از دانستن این 12 نکته از ادهزیوها استفاده نکنید!

1- سیستم‌‍ های ادهزیو حساسیت تکنیکی بالایی دارند و بدون دانستن اصول کار با آنها، ترمیم قطعا دچار شکست درمان خواهد شد.

برای بهترین نتیجه، طبق دستورات کارخانه سازنده مواد عمل کنید.

2-در مواردی‌که با حساسیت دندانی روبرو هستیم، بهتر است از سیستم Self-Etch استفاده کنیم. چرا که اسمیر لایر و اسمیرپلاگ باعث انسداد توبول‌ها عاجی می‌شوند.

3- برای اچینگ مناسب مینا، علاوه بر نوع اسید، غلظت آن، باید به روش استفاده اسید هم دقت کرد.

نوع ژل قابل کنترل تر است و نفوذ عمیق‌تری دارد.

4- حلال یک باندینگ بر روی نحوه استفاده از آن موثر است. استون باعث جابجایی آب از عاج می‌شود و رطوبت عاج را بیشتر از آب حذف می‌کند.

5- برای خشک کردن حفره شامل مینا و عاج بعد از شستشو، باید عاج را با گلوله پنبه ای بپوشانیم و رطوبت را حذف کنیم. سپس از پوار برای  خشک کردن مینا استفاده ‌کنیم.

6- اگر عاج بیش از حد خشک شد، می‌توانیم با کلرهگزیدین و آب،rewetting  را انجام دهیم. استحکام باند به حالت اولیه برمی‌گردد.

7- در نسل 4، باید پرایمر را حداقل 10 ثانیه خشک کنیم تا حلال تبخیر شود. اما باندینگ  فاقد حلال است و نباید زیاد نازک شود.

8- در نسل 5، زمان طولانی‌تر کاربرد تا 20 ثانیه باند را بهتر می‌کند. بهتر است با شدت روی عاج مالش داده شود.

9- نسل 6 را با SE BOND می‌شناسیم. حساسیت تکنیکی کمتر دارند و سیستمهای mild  برای  باند به عاج توصیه می‌شوند.

10- نسل 7 کارایی کلینیکی بسیار کمی داشت و توصیه نمی‌شود.

11- نسل 8 را می‌توان جزو ادهزیوهای یونیورسال دانست که به صورت Self-Etch Selective Etch، Total Etch قابل استفاده است. نتایج قابل قبول بوده است.

12- بین بلیچینگ و باندینگ حدود یک تا دو هفته فاصله بگذارید.

ادامه مطلب

ترمیم Class IV  با کمک کامپوزیت های Vita Shade و No-Vita Shade- دکتر علی امامقلی پور

ترمیم Class IV  با کمک کامپوزیت های Vita Shade و No-Vita Shade- دکتر علی امامقلی پور

ترمیم Class IV  با کمک کامپوزیت های Vita Shade و No-Vita Shade

مقدمه و هدف:

  یکی از شایعترین حوادث در بچه های مدرسه ای (7الی15سال)شکستگی دندان های سانترال می باشد که بهترین درمان اینگونه شکستگی هایclass IV استفاده از Naturally shaded composites و نیز Layering technique  می باشد که می توان با حداقل تراش نسوج باقی مانده دندان به حداکثر زیبائی و فانکشن دست یافت.

مواد و روش ها:

برای ترمیم class IV با کامپوزیت ها باید اطلاعات دقیق وکافی در مورد سیستم های کامپوزیتی Vita Shade وNon-Vita Shade ونیز سیستم های جدید باندینگ و همچنین کاربرد لایه های مختلف کامپوزیت (Layering technique) به صورت صحیح داشته باشیم.

در این سخنرانی تمام مراحل ترمیم های کامپوزیتی  class IVبیان خواهد شد. مطالب مورد بحث در این سخنرانی به شرح ذیل می باشد:

  • New Classification of Vita & Non-Vita Shade Composites
  • Preparation Design for Class IV Composite Restoration
  • Step-by Step layering technique, including opaquers for predictable shade and incisal translucency
  • Finishing &Polishing technique for an incredibly natural finish that is stain resistant and long lasting

نتیجه گیری:

در انتها باید متذکر شوم با آگاهی کافی در مورد سیستم های جدید کامپوزیتی وتکنیک های جدید ترمیمی می توان با حداقل تراش دندان وحداکثر محافظت از نسج سالم دندان  ترمیم های کامپوزیتی زیبا و فانکشنال را برای بیماران ایجاد کنیم. 

ادامه مطلب

جراحی دندان های نهفته و پیشگیری و درمان عوارض جراحی، معرفی تکنیک های نوین جراحی-دکتر حمیدرضا محاسنی اقدم

جراحی دندان های نهفته و پیشگیری و درمان عوارض جراحی، معرفی تکنیک های نوین جراحی-دکتر حمیدرضا محاسنی اقدم

جراحی دندان های نهفته و پیشگیری و درمان عوارض جراحی، معرفی تکنیک های نوین جراحی

 مقدمه: جراحی دندان های نهفته یکی از شایع ترین جراحی های حیطه دهان، فک و صورت است که از طرفی به علت شیوع بالای جراحی ها و تنوعات آناتومیک ناحیه، شیوع عوارض و مشکلات بعد از جراحی نیز می تواند در این جراحی قابل توجه باشد که می‌توان با داشتن اطلاعات کامل از انواع موارد نهفتگی و تکنیک ها و تجهیزات جراحی، از عوارض و مشکلات درمان‌های جراحی پیشگیری نمود. چرا که در هر بیمار با توجه به وضعیت آناتومیک و شرایط بیمار، باید از تکنیک ها و تجهیزات متناسب استفاده نمود.

روش مطالعه: در این مقاله به بررسی انواع موارد نهفتگی های دندانی و به ویژه دندانهای عقل در فک بالا و پایین، ارتباط دندانهای نهفته با ساختارهای آناتومیک اطراف و تقسیم بندی آنها پرداخته و ملاحظات آناتومیک مربوطه و شیوع آن ها مورد بررسی قرار میگیرد. استفاده از تکنیک های مختلف ارزیابی و تصویر برداری و نحوه تفسیر آنها مورد بررسی قرار گرفته و چگونگی استفاده از این اطلاعات در حین جراحی مورد بحث قرار میگیرد. و به بررسی انواع تکنیک های جراحی و تجهیزات مورد استفاده پرداخته و تکنیک های نوین در جراحی مورد بررسی قرار می گیرد. استفاده از تجهیزات جراحی نوین در جراحی و موارد کاربرد آنها در نظر گرفته می شود. عوارض و مشکلات جراحی دندان های نهفته مورد بررسی قرار گرفته و روش‌های پیشگیری ،تشخیص و  مدیریت آن مورد مطالعه قرار می گیرد.

نتایج: استفاده از تکنیک های مختلف تصویربردای منجر به بهبود نتایج درمانی شده و با داشتن تقسیم بندی صحیح از وضعیت نهفتگی و ارتباط با ساختارهای آناتومیک مجاور، نتایج درمانی مناسب تری فراهم گردیده و از میزان عوارض جراحی کاسته میشود. با کاربرد تجهیزات نوین در جراحی می توان کیفیت درمانی بالاتری را کسب نمود.

 نتیجه گیری:  با داشتن اطلاعات مناسب از نحوه ارزیابی و تشخیص و تقسیم بندی انواع نهفتگی و استفاده از تکنیک های مناسب می توان نتایج قابل قبولی از جراحی به دست آورد. استفاده از تکنیک های پیشرفته ارزیابی و تصویربرداری، می تواند کمک شایانی در فهم دقیق موقعیت دندان های نهفته و ارتباط آنها با ساختارهای آناتومیک همراه از قبیل اعصاب و عروق ناحیه نماید.

ادامه مطلب

داروهای رایج در دندانپزشکی: تجویز و نسخه نویسی-دکتر سید مهرشاد جعفری

داروهای رایج در دندانپزشکی: تجویز و نسخه نویسی-دکتر سید مهرشاد جعفری

داروهای رایج در دندانپزشکی: تجویز و نسخه نویسی

امروزه یکی از مهم ترین ارکان موفقیت درمان از نظر بیمار، داشتن تجربه ای خوشایند در دوران نقاهت بعد از اقدام دندانپزشکی است. کنترل درد و جلوگیری از عفونت بعد از هر درمان، لازمه این امر مهم بوده که علاوه بر تسلط کافی و داشتن مهارت لازم در عمل جراحی انجام شده می باشد، نیازمند دانش تجویز داروی مناسب به مقدار و در زمان صحیح دارد.

داروهای تجویز شده در قبل و بعد از جراحی به چند دسته مهم از جمله دهان شویه ها، مسکن ها (مخدر و غیر مخدر)، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضدقارچ و ... تقسیم می شوند. تجویز بی رویه و تجربه محور داروها در عصر حاضر منجر به مقاومت های دارویی شدید در جامعه ایرانی شده و لازم است که با داشتن اطلاعات کافی از طیف اثر هر کدام از آنها، با تجویز مناسب بیشترین کاربرد و کمترین عوارض را به دنبال داشته باشد.

ادامه مطلب

اصول آنتی بیوتیک تراپی در درمان های دندانپزشکی-دکتر علیرضا توتونچیان

اصول آنتی بیوتیک تراپی در درمان های دندانپزشکی-دکتر علیرضا توتونچیان

اصول آنتی بیوتیک تراپی در درمان های دندانپزشکی

 آنتی بیوتیک ها از ابزارهای مهم در درمان عفونت های ناحیه دهان و فک و صورت می باشد موارد کاربرد آنتی بیوتیک ها شامل استئومیلیت، تورم منتشر در ناحیه، تورم سریعاً پیشرونده ناشی از عفونت و پری کرونایتیس شدید می باشد. این تفکر درمورد آنتی‌بیوتیک‌ها غلط است که اگر جراحی انجام شود نیاز به مصرف طولانی مدت تر آنتی بیوتیک می باشد و همچنین این که با درمان طولانی تر به توان بر مقاومت آنتی بیوتیکی غلبه کرد. اثر بخشی آنتی بیوتیک بر غلظت بافتی آن استوار است و هر چه طیف اثر آن باریک در باشد و استفاده از آن ارجح تر است درمان طولانی نمی تواند عفونت ریباند را حذف نماید. آنتی بیوتیک ها شاخه های مختلفی دارند و برحسب محل اثرگذاری بر میکروارگانیسم ها، عملکرد های گوناگونی دارند. از شایع ترین آنتی بیوتیک ها خانواده پنی سیلین از پنی سیلین تا کلوگزاسیلین که در درمان عفونت غده های بزاقی کاربرد دارد و پنی سیلین های وسیع الطیف شامل پایپر سیلین و تری کار سیلین که بر علیه سودوموناس آئروژینوزا موثر هستند کاربرد دارد. همچنین اگزاسیلین و متی سیلین، پنی سیلین های مقاوم به پنی سیلیناز میباشند. ضد قارچ ها نیست در درمان عفونت های فرصت طلب ناحیه دهان کاربرد دارند که توان به آمفوتریسین بی و کلوتریمازول و همچنین به نیستاتین اشاره کرد. گروه دیگری از آنتی بیوتیک ها باید به همراه سایر آنها تجویز شوند و به تنهایی اثربخشی ندارند همانند مترونیدازول یا کلاویو لونیک اسید. آشنایی با اصول تجویز آنتی بیوتیک ها میتواند در درمان عفونت های ادنتوژنیک راه گشا باشد.

ادامه مطلب

جراحی های زیبایی لثه، دپیگمانتاسیون، برداشتن آمالگام تتو،ژنژیوپلاستی با لیزر دایود-دکتر آرش رحیمی

جراحی های زیبایی لثه، دپیگمانتاسیون، برداشتن آمالگام تتو،ژنژیوپلاستی با لیزر دایود-دکتر آرش رحیمی

جراحی های زیبایی لثه، دپیگمانتاسیون، برداشتن آمالگام تتو،ژنژیوپلاستی با لیزر دایود

 

 باتوجه به افزایش تقاضا برای درمان‌های زیبایی دندانی در جامعه یکی از فاکتورهایی که بعضاً مراجعین کلینیک ها به آن توجه می‌کنند زیبایی و داشتن رنگ طبیعی در لثه ها می باشد.

لیزر یکی‌از  ابزارهایی است که سال های اخیر در حوزه دندانپزشکی معرفی شده است،  کاربرد آن در جراحی‌های دهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. باتوجه به افزایش تقاضا برای درمان‌های زیبایی دندانی در جامعه یکی از فاکتورهایی که بعضا مراجعین کلینیک ها به آن توجه می‌کنند زیبایی و داشتن رنگ طبیعی در لثه ها می باشد.

لیزر یکی از ابزاری هایی است که می‌تواند در برداشتن بد رنگی های فیزیولوژیک برای ما مفید باشد.

روش های کانونشال غالبا در این موارد با پذیرش سختی برای درمان گر و درمان پذیر همراه می باشد ولی استفاده از لیزر برای این پروسجر ها بسیار راحت تر و قابل پذیرش تر می باشد.

انتخاب تکنیک‌های مناسب قبل از کار، حین کار و بعد از عمل در رسیدن به نتیجه مناسب حائز اهمیت می باشد.

در این سخنرانی سعی در بیان راه های کلینیکی انجام این کار توسط لیزر داریم.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی: ترمیمی، ارتو، پریودنتال و اندو-دکتر ناهید دریکوند

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی: ترمیمی، ارتو، پریودنتال و اندو-دکتر ناهید دریکوند

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی

امروزه ما دندانپزشکان از لیزرهای متفاوتی با طول موجی متفاوت در محدوده Red و Infrared استفاده می کنیم. از ليزر در جراحی های دهان برای برش بافت نرم و برداشت استخوان استفاده می شود.

در دندانپزشکی اطفال، ترمیمی و زیبایی، ارتودنسی، پروتز، اندو، پریو و ایمپلنت می توان از لیزر به دو صورت پرتوان و کم توان استفاده نمود. استفاده از لیزر به تنهایی و یا در کنار روش های کانوکشنال می تواند باعث تسهیل در ترمیم، کاهش درد، التهاب، تورم، کاهش زمان درمان، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیمار و درنهایت رضایت بیشتر بیمار بشود.

در این سخنرانی کاربرد لیزر در درمان های ترمیمی، ارتودنسی و پریودنتال براساس مقالات بررسی و بحث می شود. کاربرد لیزر در درمان های ترمیمی بصورت کم توان بررسی می گردد. در دندان هایی با پوسیدگی عمیق و ترمیم شده استفاده لیزر کم توان می تواند باعث کاهش درد و افزایش دنتینوژنزيس گردد. استفاده از لیزر به دو صورت پرتوان و کم توان در درمان های ارتودنسی بررسی و بحث می شود. از لیزر کم توان در افزایش سرعت حرکت دندان ها در درمان ارتودنسی و همچنین کاهش درد دندان ها حین درمان ارتودنسی و کاهش احتمال ریلاپس دندان ها بعد از اتمام درمان ارتودنسی استفاده می شود.

همچنین مروری بر استفاده از لیزر در درمان های پریودنتال به دو صورت پاکت تراپی با لیزر و فتودینامیک تراپی با لیزر براساس مقالات خواهیم داشت.

ادامه مطلب

مدیریت ضایعات داخل استخوانی در مطب دندانپزشکی-دکتر فاطمه شاهسواری

مدیریت ضایعات داخل استخوانی در مطب دندانپزشکی-دکتر فاطمه شاهسواری

مدیریت ضایعات داخل استخوانی در مطب دندانپزشکی

خلاصه: ضایعات گوناگونی شامل کیست ها و تومورها، عفونت ها و ضایعات راکتیو ممکن است درداخل استخوان فک دیده شوند.  گاهی دندانپزشک اولین کسی است که در مطب خود در مواجهه با این ضایعات قرار می گیرد. شناسایی زودهنگام و دقیق، و هم چنین درمان به موقع این ضایعات، می تواند سبب کاهش نگرانی بیمار شده و کمک بسیار مفیدی در بهبود شرایط زندگی بیمار نموده، هم چنین سبب کاهش هزینه های فردی و اجتماعی در حوزه سلامت نیز شود. لذا دندانپزشک باید با ضایعات شایع این ناحیه  آشنا بوده و شرایط درمان (Management ) لازم را فراهم نموده و در صورت لزوم بیمار را به موقع و به صورت مناسب ارجاع دهد. در این سخنرانی نقش دندانپزشک در شناسایی، درمان و ارجاع به موقع بیماران با ارائه کیس توضیح داده می شود.

 

کلمات کلیدی: دندانپزشک، تشخیص، درمان، ارجاع، ضایعات دهان و فک و صورت. 

ادامه مطلب

مدیریت ضایعات پاتولوژیک بافت نرم دهان و فک و صورت-دکتر ساره فرهادی

مدیریت ضایعات پاتولوژیک بافت نرم دهان و فک و صورت-دکتر ساره فرهادی

مدیریت ضایعات پاتولوژیک بافت نرم دهان و فک و صورت :

موارد اندیکاسیون و کنتراندیکاسیون بیوپسی

    شناخت ضایعات پاتولوژیک بافت نرم دهان و فک و صورت و مدیریت تشخیص و درمان این ضایعات از جایگاه و اهمیت بسزایی برای دندانپزشکان برخوردار می باشد. تشخیص زودهنگام می تواند موجبات درمان مناسبتر و با عوارض کمتر را برای بیماران فراهم نموده و از پیشرفت بیماری جلوگیری نماید. طیف گسترده ای از انواع ضایعات در بافت نرم مخاط دهان از جمله ضایعات سفید، قرمز، وزیکولو اولسراتیو، پیگمانته، راکتیو، کیستها و تومورها ایجاد شده و نکات مهم در تشخیص و درمان آنها می تواند آینده درمان را متاثر سازد. در این راستا، مرور موارد مهم در تشخیصهای افتراقی بالینی ، تفسیر آزمایشات پاراکلینیکی در موارد بیماریهای سیستمیک و حتی تصمیم گیری برای ارجاع یا درمان نیز ضروری می باشد. همچنین، یکی از موارد مهم در مدیریت صیح ضایعات پاتولوژیک، انجام پبروسه بیوپسی یا نمونه برداری به جهت تهیه بافت کافی و مناسب برای مطالعه و تشخیص میکروسکوپی می باشد. لذا در این فرصت بدست آمده، سعی شده ضمن مرور ضایعات  پاتولوژیک بافت نرم دهان و فک و صورت ، به نکات مهم در انجام بیوپسی و تهیه بافت مناسب نیز پرداخته شود و موارد مناسب و نا مناسب برای این امر حضور دندانپزشکان عزیز معرفی گردد.

ادامه مطلب