انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

کاربرد CBCT در تشخیص ضایعات پاتولوژیک و دندان های نهفته-دکتر حوریه باشی زاده

کاربرد CBCT در تشخیص ضایعات پاتولوژیک و دندان های نهفته-دکتر حوریه باشی زاده

کاربرد CBCT در تشخیص ضایعات پاتولوژیک و دندان های نهفته

با گذشت دو دهه از کاربرد روزمره تصاویر CBCT، بسیاری از همکاران دندانپزشک تنها برای ارزیابی پیش از ایمپلنت از این تکنیک استفاده می کنند. حال آن که توانایی های CBCT بسیار گسترده تر است و می تواند در موارد زیادی به عنوان چشم سوم درمان گر جهت دهنده تشخیص و طرح درمان باشد. رادیولوژیست موظف به ارائه گزارش برای تصاویر CBCT است. این گزارش در موارد مختلف دارای ساختاری متفاوت می باشد. هدف از این سخنرانی معرفی ساختار مناسب برای گزارش رادیولوژی در موارد پاتولوژی استخوان و تعیین موقعیت دندان های نهفته است.

به طور کلی دستور رادیوگرافی بایستی شامل نوع تصویر درخواستی و دلیل درخواست باشد. هر گزارش CBCT شامل سه بخش است: پرینت روی فیلم، گزارش نوشتاری و داده های الکترونیک تصویری به همراه نرم افزار اختصاصی نمایش این داده ها به صورت لوح فشرده. در گزارش تصویری لازم است از دو نمای عمود برهم مانند اکزیال و کرونال و یا کراس سکشنال و اکزیال استفاده شود. گزارش نوشتاری بایستی شامل اطلاعات دموگرافیک دقیق بیمار، تاریخ تصویربرداری، خلاصه ای از شرح حال بیمار و شکایت اصلی او باشد. در مواردی که جراح خواستار بررسی شخصی تصاویر از جهات مختلف باشد می تواند از اطلاعات موجود در لوح فشرده استفاده کند.

در مواردی که رادیوگرافی پانورامیک و یا پری اپیکال وجود ضایعه استخوانی را در فک نشان می دهد برای کسب اطلاعات سه بعدی CBCT تجویز می شود. در این موارد ابعاد سه گانه بر حسب میلی متر، محل دقیق، حدود و ساختار داخلی ضایعه ،اثر بر دندان ها و نوع ارتباط با دندان و اثر بر سایر ساختارهای آناتومیک بایستی ذکر گردد. در پایان چند مورد از ضایعاتی که با این توصیف هماهنگ هستند به عنوان فهرست تشخیص افتراقی مطرح می شود.

در خصوص دندانهای نهفته معمولا هدف جراح تصمیم گیری برای دسترسی بهترو پیش بینی عوارض احتمالی است. گزارش نوشتاری بایستی نوع ارتباط دندان با ساختارهای مجاور، وضعیت ریشه ها و موقعیت دندان را شامل گردد. 

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۲۶۰

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات