انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی: ترمیمی، ارتو، پریودنتال و اندو-دکتر ناهید دریکوند

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی: ترمیمی، ارتو، پریودنتال و اندو-دکتر ناهید دریکوند

کاربرد لیزر در درمان های دندانپزشکی

امروزه ما دندانپزشکان از لیزرهای متفاوتی با طول موجی متفاوت در محدوده Red و Infrared استفاده می کنیم. از ليزر در جراحی های دهان برای برش بافت نرم و برداشت استخوان استفاده می شود.

در دندانپزشکی اطفال، ترمیمی و زیبایی، ارتودنسی، پروتز، اندو، پریو و ایمپلنت می توان از لیزر به دو صورت پرتوان و کم توان استفاده نمود. استفاده از لیزر به تنهایی و یا در کنار روش های کانوکشنال می تواند باعث تسهیل در ترمیم، کاهش درد، التهاب، تورم، کاهش زمان درمان، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیمار و درنهایت رضایت بیشتر بیمار بشود.

در این سخنرانی کاربرد لیزر در درمان های ترمیمی، ارتودنسی و پریودنتال براساس مقالات بررسی و بحث می شود. کاربرد لیزر در درمان های ترمیمی بصورت کم توان بررسی می گردد. در دندان هایی با پوسیدگی عمیق و ترمیم شده استفاده لیزر کم توان می تواند باعث کاهش درد و افزایش دنتینوژنزيس گردد. استفاده از لیزر به دو صورت پرتوان و کم توان در درمان های ارتودنسی بررسی و بحث می شود. از لیزر کم توان در افزایش سرعت حرکت دندان ها در درمان ارتودنسی و همچنین کاهش درد دندان ها حین درمان ارتودنسی و کاهش احتمال ریلاپس دندان ها بعد از اتمام درمان ارتودنسی استفاده می شود.

همچنین مروری بر استفاده از لیزر در درمان های پریودنتال به دو صورت پاکت تراپی با لیزر و فتودینامیک تراپی با لیزر براساس مقالات خواهیم داشت.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۲۷۴

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات