انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

مدیریت بیماری های التهابی اطراف ایمپلنت (نکات کلینیکی در تشخیص و‌ درمان)-دکتر نسرین اصفهانی زاده

مدیریت بیماری های التهابی اطراف ایمپلنت (نکات کلینیکی در تشخیص و‌ درمان)-دکتر نسرین اصفهانی زاده

مدیریت بیماری های التهابی اطراف ایمپلنت (نکات کلینیکی در تشخیص و‌ درمان)

ایمپلنت جزو یکی از موفق ترین روش های درمانی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به شمار می رود. با این حال این درمان عاری از مشکل نمی باشد و همواره مواردی از شکست در این درمان مشاهده می شود. یکی از علل اصلی شکست درمان ایمپلنت، پری ایمپلنتیت است. بيماري هاي اطراف ايمپلنت شامل واكنش هاي التهابي غير اختصاصي هستند كه به دو صورت موکوزیت و پری ایمپلنتیت در بافت هاي ميزبان تظاهر می یابند. در موکوزیت التهاب به بافت های نرم اطراف ایمپلنت محدود می باشد و هیچ شواهدی دال بر تحلیل استخوان وجود ندارد.

از علائم و نشانه های بالینی موکوزیت می توان به خونریزی و خروج چرک در حین پروب کردن، تورم وقرمزی مخاط اشاره کرد. پری ایمپلنتیت یک بیماری مرتبط با پلاک بوده و با التهاب مخاط اطراف ایمپلنت و تخریب پیشرونده ی استخوان نگهدارنده مشخص می شود؛ و در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست رفتن ایمپلنت شود.

در اتیولوژی پری ایمپلنتیت متغیر های گوناگونی نقش دارند اما علت اصلی آن عفونت است. عدم رعایت بهداشت، سابقه ی بیماری پریودنتال، سمان اضافی، مصرف دخانیات، دیابت، نوع سطح ایمپلنت و ژنتیک فرد نیز فاکتور هایی مهم در ایجاد پری ایمپلنتیت هستند.

اساس درمان پری ایمپلنتیت مانند پریودنتیت بر پایه ی دبریدمان سطح ایمپلنت و حذف پلاک باکتریایی است. در مطالعات مختلف روش های درمانی متفاوت از جمله جرم گیری، جراحی ، درمان های کمکی نظیر شستشو با اسید سیتریک، کلرهگزیدین، آنتی بیوتیک تراپی و لیزر تراپی به کار گرفته شده اند.

در این مبحث ابتدا به روش های تشخیص بیماری می پردازیم و سپس با توجه به جدیدترین تقسیم بندی ارائه شده روش های درمانی مختلف را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۳۰۱

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات