انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

مديريت فضا در كودكان-دکتر سارا رمضانیان نیک

مديريت فضا در كودكان-دکتر سارا رمضانیان نیک

مديريت فضا در كودكان

دندان هاى شيرى علاوه بر نقش جويدن، تكلم و زيبايى، راهنما براى رويش دندان هاى دائمى هستند و فضاى لازم براى رويش آنها را فراهم مي كنند. علل از دست رفتن فضا در كودكان: پوسيدگى هاى بين دندانى، از دست دادن دندان شيرى در اثر تروما، پوسيدگى يا بيمارى زمينه اى، انكليوز دندان شيرى و عادات مخرب مى باشد. در نتيجه با ترميم به موقع پوسيدگى هاى بين دندانى و قرار دادن فضانگهدار در صورت از دست رفتن دندان شيرى، مى توان جلوى از دست رفتن فضا را گرفت.

يكى از مشكلات رويشى در اوايل mixed dentition كراودينگ دندان هاى قدامى منديبل است كه با تشخيص به موقع و استفاده از فضاى leeway ، مى توان كراودينگ تا حدود ٢ ميليمتر در هر كوادرانت را با قرار دادن فضانگهدار لينگوال آرچ قبل از افتادن دندان مولر دوم شيرى درمان كرد.

از دست رفتن فضا در اثر زود از دست رفتن دندان شيرى تحت تاثير فاكتورهايى از جمله زمان از دست دادن دندان شيرى، وضعيت تكاملى دندان دائمى جانشين و مجاور، نوع دندان از دست رفته و نوع فك متفاوت مى باشد. براى مثال اگر مولر شيرى در سنين قبل از ٥ سالگى از دست برود ، هيچ فضايى از نمى رود ولى اگر كودك ٥ تا ٧ ساله باشد كه دندان هاى دائمى در مرحله رويش فعال هستند، فضاى زيادى از دست مى رود. همچنين از دست رفتن فضا در فك بالا بيشتر است.

 انواع فضانگهدارنده ها در كودكان به دو دسته كلى ثابت و متحرك تقسيم مى شود كه نوع متحرك به دليل عدم همكارى كودك در استفاده از آن، كارايى و كاربرد كمى دارد. بند و لوپ، ديستال شو براى حفظ فضاى يك دندان از دست رفته و لينگوال آرچ و اپلاينس نانس براى حفظ فضاى دو يا چند دندان از دست رفته در دو طرف استفاده مى شود. جلسات پيگيرى منظم بعد از قرار دادن فضانگهدارضرورى است.

در مواردى كه فضاى كافى براى رويش دائمى وجود دارد و نزديك زمان رويش آن است يا در مواردى كه كراودينگ شديد وجود دارد و كودك نياز به درمان ارتودنسى زودهنگام دارد، نبايد فضانگهدار قرار دهيم.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۳۴۹

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات