انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

روش های مختلف بازسازی دندان های روت کانال تراپی شده-دکتر فرزانه فرید

روش های مختلف بازسازی دندان های روت کانال تراپی شده-دکتر فرزانه فرید

روش های مختلف بازسازی دندان های روت کانال تراپی شده

روت کانال تراپی دندان یک درمان رایج دندانپزشکی است و برای دندان هایی که حیات پالپ به دلیل عفونت میکروبیال، تروما و یا پوسیدگی از دست رفته باشد انجام می گیرد.

درمان ریشه شامل تمیز کردن ، شکل دهی و پر کردن داخل کانال می باشد. مرحله بعد بازسازی بخش تاجی دندان است که  چگونگی آن بسته به میزان نسج ازدست رفته و نوع دندان روت کانال تراپی شده متفاوت است.  عدم توجه به بازسازی صحیح دندان روت کانال تراپی شده طول عمر درمان و دندان را کاهش می دهد.

به طور کلی درمان دندان های روت کانال تراپی شده ممکن است به صورت ترمیم مستقیم تاج با مواد پرکننده مثل آمالگام و کامپوزیت انجام گیرد. روش دیگر بازسازی کانتور دندان به صورت غیرمستقیم وبا گذاشتن آنله و یا کراون است.

برای دندان هایی که نسج وسیعی از دندان از بین رفته است ، استفاده از فضای داخل کانال برای فراهم کردن گیر رستوریشن سمان شونده ضروری است. در این موارد در داخل کانال دندان پست قرار داده می شود. پست ها ممکن است پیش ساخته باشند و یا برای هر دندان بطور اختصاصی ساخته شوند.

جنس ، شکل ، قطر و ارتفاع پست و کانالی که از آن برای گذاشتن پست استفاده می شود در طول عمر دندان مورد درمان تاثیر زیادی دارد. بهمین دلیل این مرحله از درمان باید با دقت انجام گیرد.

در این سخنرانی در مورد مباحث ذکر شده به تفصیل صحبت خواهد شد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۱۸۷

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات