انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

روش های رعایت بهداشت دهان و دندان از نوزادی تا نوجوانی-دکتر سارا زاهدی

روش های رعایت بهداشت دهان و دندان از نوزادی تا نوجوانی-دکتر سارا زاهدی

روش های رعایت بهداشت دهان و دندان از نوزادی تا نوجوانی

کودکان در سنین مختلف دوره‌های تکاملی متفاوتی را سپری می‌کنند. بنابراین شیوه رعایت بهداشت دهان و دندان در گروه سنی نیز باید متناسب با دوره تکاملی آنها باشد. در دوره نوزادی (1- سالگی) بهتر است اولین ملاقات کودک با دندانپزشک انجام و روش های بهداشتی نوزاد در خانه نیز پایه گذاری شود. می‌توان روزی یکبار تمیز کردن و ماساژ لثه نوزاد را قبل از رویش دندان ها انجام داد. با رویش دندان‌ها، مسواک به کودکان معرفی خواهد شد. بهترین نوع مسواک برای کودکان، مسواک با موهای نرم، سر کوچک و دسته بزرگ می باشد. بهترین روش مسواک زدن در دوره دندان‌های شیری، روش مالش افقی است. در صورت بسته بودن فضای بین دندانی باید از نخ دندان برای کودک استفاده کرد.

در دوره ی سنی نوپا (3-1 سالگی) نیازی به مصرف خمیر دندان در کودک نیست، اما اگر کودک ریسک پوسیدگی بالایی دارد می‌توان از لایه نازکی از خمیر دندان برای مسواک زدن استفاده کرد. بهترین موقعیت برای انجام روش های بهداشتی دهان و دندان در کودکی با این سن، موقعیت lap to lap است و والدین مسئول انجام مسائل بهداشتی کودک می باشند. در دوره سنی پیش دبستانی (۶-۳ سال) می توان به اندازه نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن کودک، استفاده کرد. هم چنان والدین مسئول مسواک زدن و سایر اعمال بهداشتی دهان و دندان کودک می باشند و موقعیت قرار گرفتن در پشت سر کودک بسیار مناسب است.

در رده سنی ( 12-6 سال)، کودکان می‌توانند از سایر روش های مکمل مانند ژل و دهان شویه ها سود ببرند و مسئولیت اصولی روش های بهداشتی به عهده خود کودک بوده و والدین فقط ناظر فعال می‌باشند. در دوره نوجوانی (19-12 سال) به دلیل تغییرات هورمونی، تغییرات عادات تغذیه ای و کاهش اعتماد به نفس نوجوان، با افزایش میزان پوسیدگی مواجه هستیم که با کمک و راهنمایی نوجوان، بدون اعمال قدرت و با ایجاد انگیزه در او می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۲۳۸

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات