انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

درمان مجدد ریشه-دکتر سهراب طور سوادکوهی

درمان مجدد ریشه-دکتر سهراب طور سوادکوهی

درمان مجدد ریشه

اکثر درمان های ریشه یا همان روت کانال تراپی همان بار اول با موفقیت انجام می شوند. مطالعات پژوهشی نشان می‌دهد که میزان موفقیت درمان اندودونتیک (ریشه دندان) بسیار بالا  و در حدود ۹۰ درصد است. با  این وجود در پاره ای از موارد دندانی که درمان ریشه شده احتیاج به درمان مجدد ریشه پیدا می کند. باید در نظر داشت که درمان مجدد ریشه نسبت به درمان اولیه  پیچیده تر است و نیاز به تکنیک های درمانی خاصی دارد.

ممکن است حین درمان اولیه ریشه، خطاهایی توسط دندانپزشک معالج رخ داده باشد. این خطاها شامل شکستن یک وسیله داخل کانال دندان، تضعیف یا سوراخ شدن قسمتی از ریشه، پرکردن نامطلوب فضای کانال ها و …. باشد. در چنین مواردی دندانپزشکِ با انجام درمان مجدد ریشه، سعی در برطرف کردن این مشکلات خواهد کرد.

در اولین قدم دندانپزشک باید قادر باشد کلیه ترمیم های قبلی را با هدف دسترسی مستقیم به کانال های دندان حذف کند. در این مرحله ارزیابی توانایی دریافت ترمیم جدید و وضعیت پریودنتال بررسی می شود و پس از اطمینان از این دو مهم اقدام برای بازیابی مسیر کانال ها انجام می شود. تکنیک های مختلف خارج کردن مواد داخل کانال در شرایط مختلف به دندانپزشک کمک می کند علاوه بر بازیابی کامل مسیر کانال ریشه قادر به ضد عفونی کانال باشد و با علم به محلول های شستشو و داروهای بین جلسات به حد اکثر پاکسازی مسیر کانال از میکروارگانیسم ها دست یابد.

در این مبحث سعی میشود نکات کلیدی در مورد اندیکاسیون کنترااندیکاسیون تشخیص علل شکست درمان قبلی مروری بر خطاهای شایع و تکنیک های بر طرف کردن آنها تکنیک های خارج کردن پست و کراون خارج کردن مواد آبچوریشن از داخل کانال ها و دستیابی به کانال های ضد عفونی و پاکسازی شده مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۴۳۵

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات