انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

درمان افزایش طول تاج زیبایی و رویکرد دیجیتال-دکتر احسان بیرنگ

درمان افزایش طول تاج زیبایی و رویکرد دیجیتال-دکتر احسان بیرنگ

درمان افزایش طول تاج زیبایی و رویکرد دیجیتال

 رویش دندان ها شامل دو فاز می باشد. فاز رویشی فعال که طی آن دندان به داخل حفره دهان رویش یافته و فاز پسیو  با  مهاجرت اپیکالی بافت نرم پوشاننده تاج دندان مشخص می گردد.

اگر فاز رویشی پسیو به درستی انجام نگیرد و مارژین لثه در بزرگسالان اینسیزالی تر از حد نرمال خود باشد اصطلاحا (APE) Altered passive eruption  رخ داده است.

در حالت طبیعی فاصله کرست استخوان از CEJ دندان حدودا ۲ الی ۳ میلیمتر می باشد. همچنین عرض لثه چسبنده حدودا ۳ الی ۴ میلیمتر می باشد. اگرچه در بین دندانهای مختلف اعداد متفاوت می باشد.

اگر مارژینه لثه نسبت به CEJ اینسیزالی تر بوده و روی سطح تاج را بپوشاند حالت APE رخ می دهد.

طبقه مطالعه COSLET ۴ حالت رخ می دهد که براساس دو فاکتور عرض لثه کراتینیزه (type)و فاصله کرست استخوان از CEJ(subgroup)  می باشد.

در  Type1 subgroup Aعرض لثه کراتینیزه پهن و فاصله کرست از CEJ نرمال بوده و لذا درمان آن می تواند شامل ژنژیوکتومی باشد. اما در سایر ۳ حالت دیگر درمان همراه با فلپ بوده که می تواند در صورت نیاز همراه با اصلاح استخوان باشد. در درمان Esthetic Crown Lengthening بایستی هر دو بافت نرم و سخت در نظر گرفته شود. لذا بررسی های اولیه عرض بیولوژیک،عرض لثه کراتینیزه، عمق سالکوس و فاصله کرست استخوان از CEJ لازم می باشد. لازم به ذکر است که Dentogingival complex (کمپلکس دنتوژینژیوال) که شامل سالکوس لثه و عرض بیولوژیک است را بایستی در نظر بگیریم چراکه در بسیاری از اعمال زیبایی ،درمان رستوریتو نیز خواهیم داشت.

در روش عادی و دستی با انجام بررسی هاي اولیه از جمله پروبینگ ترنس ژینژیوال که تحت بی حسی بوده و عرض بیولوژیک را به همراه عمق ساکوس سنجیده و همچنین نسبت دندانی را بصورت تقریبی در نظر میگیریم.

در این بین با ورود تکنولوژی دیجیتال به حوزه دندانپزشکی ، برای انجام درمان می توان آنالیزهای  لازم را در نرم افزار طراحی لبخند انجام داده و بیمار حالت قبل و بعد درمان را مشاهده کرده و نتیجه احتمالی درمان را بپذیرد. گاید جراحی ساخته خواهد شد که توسط دستگاه پرینتر دندانپزشکی و بصورت دیجیتالی پرینت شده و در جراحی نحوه و میزان برداشت از هر دو بافت نرم و سخت را راهنمایی می کند.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۵۹۲

نظرات (۰)

نظر بدهید