انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

تظاهرات دهانی در بیماری های سیستمیک-دکتر الهام السادات افراز

تظاهرات دهانی در بیماری های سیستمیک-دکتر الهام السادات افراز

تظاهرات دهانی در بیماری های سیستمیک

بسیاری از بیماری های سیستمیک با سلامت دهان دارای ارتباط مستقیم و گاهی دوجانبه هستند. تغییرات و نشانه های دهانی ممکن است جزئی از شرایط مولتی سیستم بدن باشد یعنی علاوه بر حفره دهان در سایر اندام های بدن نیز عوارضی از خود نشان دهد، ضمن آنکه گاهی جزء اولین علائم تظاهر یک بیماری سیستمیک باشد.

بنابراین حفره دهان باید بعنوان شاخصی یا آیینه ای از سلامت عمومی بدن در نظر گرفته شود. همان طور که در میان پزشکان قدیم رایج بود دهان را باید بعنوان پنجره سلامتی و بیماری بدن دانست و از طریق دهان به نشانه های مشخصی از وضعیت عمومی بدن پی برد.

دقت در معاینه دقیق حفره دهان می تواند یافته هایی را آشکار نماید که نشانه های مهم و اساسی از وجود یک بیماری سیستمیک را بروز دهد. شناسایی این علائم احتمال تشخیص زودرس بیماری و در پی آن درمان به هنگام را افزایش می دهد. طبیعتاً این  تشخیص، می تواند تاثیر بسزایی روی پروگنوز بیماری داشته باشد.

صدها بیماری سیستمیک وجود دارد که دارای تظاهرات دهانی می باشند مانند بیماری های خونی، آرتریت روماتوئید، آمیلوئیدوزیس، کراون، سلیاک، نئوپلاسم ها، بیماری های اندوکرین، پمفیگوس ولگاریس و غیره. بنابراین دندانپزشکان لازم است که با علائم دهانی بیماری های سیستمیک بطور دقیق آشنا شوند تا بتوانند در مسیر تشخیص، درمان و ارجاع به موقع بیماران عملکرد راهبردی و صحیح داشته باشند. در این سخنرانی به نشانه های کلیدی تعدادی از مهمترین تظاهرات دهانی بیماری ها اشاره خواهد شد. امید است که با دقت، آگاهی از این روش های تشخیصی مهم و شناخت این علائم، دندانپزشکان معاینات دهانی را بصورت دقیق تر و باتوجه به جزئیات انجام دهند.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۱۵۵

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات