انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

تشخیص و طرح درمان در اندو(بررسی تعدادی طرح درمان ارائه شده)-دکتر اروند مالک

تشخیص و طرح درمان در اندو(بررسی تعدادی طرح درمان ارائه شده)-دکتر اروند مالک

تشخیص و طرح درمان

 موفقیت در درمان ریشه دندان از آرزوهای هر دندانپزشک است ، هر چند احتمال شکست در هر درمان وجود دارد ولی تلاش در جهت کاهش بروز آنها ، با توجه به مشکلات و حوادثی که حین درمان وجود دارد ، باید قبل از آغاز درمان پیش بینی شود.

درمان ريشه مانند هريك از درمان هاي دندانپزشكي داراي ظرايفي است كه عدم توجه به آنها مي تواند دندانپزشك را گرفتار دست اندازهايي نمايد كه از ابهام در تشخيص تا شكست درمان هاي ريشه و نارضايتي بيمار را در پي خواهد داشت. عدم توجه به بيماري كه ازمشكلات سايكولوژيك رنج مي برد و ناراحتي خود را به عنوان درد دندان بيان مي كند و يا تشخيص اشتباه به دليل خطا در تفسير راديوگرافي و همچنين عدم توجه به شكايت اصلي بيمار و ... همگي مي توانند منجر به عدم دستيابي به موفقيت شده و آثار ناخوشايندي را ببار آورند. بنابراین در اين بحث بر اساس شواهد موجود به برخي از اين موارد كليدي اشاره خواهد شد.

در درمان ریشه ، همانند دیگر اعمال دندان پزشکی ،احتمال وقوع موقعیت هایی ناخواسته و پیش بینی نشده ای وجود دارد که آگاهی از علل ایجاد حوادث حین درمان می تواند در پیشگیری از این اتفاقات مثمر ثمر باشد.

همچنین، دندانپزشک باید با تدبیر و درایت خویش و باآگاهی از این حوادث، از بروز آنها پیشگیری کند و در صورت وقوع چنین حوادثی، بتواند اقدامات لازم و ضروری را بعمل آورد .

آگاهی از علل ایجاد حوادث حین درمان و تجربیات حاصله از مشکلات هر مرحله میتواند باعث کاهش وقوع آن در درمان های بعد باشد و شناخت هر یک و روش های مقابله ، به هنگام بروز مشکلات ،مورد ارزیابی و بحث قرار خواهد گرفت.

امید است تجربیات کلینکی ارائه شده در این بحث بتواند راه گشای برخی از این معضلات باشد .

 

 

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۲۴۵

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات