انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

اصول و قوانین اکلوژن در ایمپلنت-دکتر مسعود اجلالی

اصول و قوانین اکلوژن در ایمپلنت-دکتر مسعود اجلالی

اصول و قوانین اکلوژن در ایمپلنت

هدف: کاستن نیروهای اکلوزالی در حد تحمل فیزیولوژیک در پروتزهای متکی بر ایمپلنت می باشد.

نیروهای خارج از تحمل فیزیولوژیک یا به عبارتی (اورلود) اگر چنانچه بر مبنای تحقیقات جدید به خصوص از 2018 به بعد در تخریب استخوان لبه ایمپلنت نداشته باشد ( هنوز تناقض هائی بر آن مترتب است ), لیکن در تخریب وکامپلیکشن ها پروتزی نقشه عمده ای دارد. شکستن پرسلن ها, شل شدن اسکروها, شکستن اسکروها و حتی شکستن ایمپلنت از آن جمله می باشد. در پس این پیشامدها التهاب اطراف فیکسچر و در پس آن تحلیل استخوان می تواند پدید آید.

یک کنتاکت پیش رس بر روی یک روکش متکی بر ایمپلنت اگر چنانچه پیامدهای فوق را نداشته باشد می تواند با توجه به اینکه فاقد رسپتورهای پرودنتال لیگامنت, عملکرد سیستم دستگاه جویدن را مختل سازد. عوارضی چون اسپاسم عضلات و مشکلات مفصل گیجگاهی فکی را پدید آورد. توصیه بر این است که در هنگام تماس های اکلوزالی دندان های طبیعی مجاور ایمپلنت وقتی در تماس لایت باشد, روکش متکی بر ایمپلنت فاصله در حد 12 تا 20 میکرون داشته باشد.

سایر موارد 3 فاکتور طلایی اکلوژن با اندک تفاوتی نسبت به دندان های طبیعی بایستی برای ایمپلنت رعایت گردد. در این سخنرانی در مورد این 3 فاکتور طلایی اکلوژن جهت اکلوژن پروتزهای متکی بر ایمپلنت سخن گفته خواهد شد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۳۳۳

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات