انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

اشتباهات شایع در تصویربرداری های تشخیصی دندانپزشکی-دکتر تکتم جلایر

اشتباهات شایع در تصویربرداری های تشخیصی دندانپزشکی-دکتر تکتم جلایر

اشتباهات شایع در تصویربرداری های تشخیصی دندانپزشکی

 امروزه تصویربرداری مهمترین نقش را در تشخیص مشکلات دهان و دندان بیماران ایفا می کند. بدون انجام یک تصویربرداری صحیح با حداقل دُز و هزینه برای بیماران، امکان انجام طرح درمان صحیح وجود ندارد. به همین دلیل لازم است تا مروری بر اشتباهات رایج در تجویز و تشخیص سیستم های مختلف تصویربرداری داشته باشیم.

برخلاف تصور عموم رادیوگرافی پانورامیک برای بررسی پوسیدگی ها، ضایعات کوچک پری اپیکال و بیماری های پریودنتال کاربرد چندانی ندارد. برای این موارد باید از BW، PA یا سری کامل داخل دهانی (خصوصاً در مورد بیماری های پریودنتال) استفاده نمود. باید توجه داشت که پرینت تصاویر دیجیتالی با Enhancement منجر به بروز نمای اشتباه پوسیدگی در حاشیه ترمیم ها و زیر روکش های فلزی خواهد شد. تصاویر باید تا حد امکان در اندازه طبیعی (100%) و به فرم تصاویر آنالوگ پرینت شوند تا اشتباهی در برآورد جنس و میزان استخوان آلوئول و پوسیدگی های عود کننده صورت نگیرد.

اگر در نمای پانورامیک نهفتگی دندان یا ضایعات نظیر کیست یا تومور دیده شود تکنیک CBCT بیشترین کمک را به دندانپزشک و جراح خواهد نمود. CBCT برای ارزیابی سنگ های غدد بزاقی و ناهنجاری های رشدی و تکاملی و نیز شکستگی های فک و صورت بسیار مفید است ولی هرگز نباید اولین تکنیک انتخابی دندانپزشک باشد.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۲۴۸

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات